O jako oteklé nohy
Teplé počasí se stále častěji projevuje už v brzkých ranních hodinách a my mnohem více odhazujeme vrstvy oblečení a nosíme menší a titěrnější modely. Za chvíli bude sezóna plavek a krátkých sukýnek, což může být pro mnohé ženy příjemná změna po dlouhých těžkých svetrech, ale co ty z vás, které trápí otoky nohou? Navíc ženám otékají nohy třikrát více než mužům, ale je potřeba myslet na prevenci a vzniku otoků předcházet. Jak na to? Poraďte si i vy a letos se nebojte vyhrnout sukně nahoru!
Za otoky může (mimo jiné) obezita!
Za otoky stojí mnoho vlivů a faktorů. Tak například žilní nedostatečnost, kterou ovlivňují především ženské pohlavní hormony. Ty dokážou při špatném fungování zadržovat v těle vodu. Tento problém se zhoršuje i v těhotenství nebo při užívání antikoncepce. K oteklým nohám může vést ale i špatná obuv, především vysoké podpatky a stísněné nohy v lodičkách během parných dní. Stačí totiž, aby se změnily oběhové poměry ve vaší noze, a začnete natékat. Proto by bota neměla nikde tlačit, špička by měla být měkká a široká a rozhodně se vůbec nic nestane, když v létě, kdy teploty dosahují třicítky, zvolíte raději pohodlné sandálky na platformě než lakované lodičky s obřím jehlovým podpatkem. Svůj podíl viny nese i obezita. Tělo je ve větším zápřahu a nestihá pracovat tak, jak má. Otoky se navíc zhoršují s věkem a mohou být i dědičnou záležitostí. S otoky budete zřejmě bojovat i po delší cestě strávené v letadle či autobuse. Pozor si dejte ale v případě, že vaše srdeční činnost není úplně v pořádku, protože právě srdeční poruchy, nemoc ledvin či blokáda lymfatického systému a štítné žlázy mohou za otoky. V tomto případě vyhledejte lékařskou pomoc.
Proti otokům se ale dá skvěle bojovat jednoduchými, pravidelnými a účinnými kroky. Například zkuste nosit kompresní punčochy, které seženete v lékárnách či zdravotnických potřebách. Vyhledejte vhodné sporty, skvělá je cyklistika, plavání nebo chůze. Vyhněte se naopak běhu a sportům s dopady na nohy (badminton, tenis, squash nebo třeba jumping). Snažte se nohy příliš nekrčit, nedávat přes sebe nebo sedět v tureckém posedu. Raději s nohama stále hýbejte a doma si je klidně položte na stůl. Báječným pomocníkem proti otokům je i pravidelná sprcha za střídání teplého a studeného proudu vody. A samozřejmě vyzkoušejte přístrojovou nebo ruční lymfatickou masáž, která vás zaručeně otoků zbaví. V každém případě neuškodí ani preventivní žilní gymnastika. Zabere vám deset minut času a rozhodně uleví! Stačí každou nohou opisovat kroužky na obě strany, vypínat špičky nohou a zase povolovat anebo krátká chůze po vnitřní i vnější straně chodidel.
Autor úvodního obrázku: Walt Stoneburner
Autor obrázku v textu: KerriRae
Autor obrázku v textu: Grand Velas Riviera Nayarit