Pesimismus vs. Optimismus – kam se řadíte vy?
Zřejmě nikdo se nemůže na 100 % řadit pouze do skupiny pesimistů nebo naopak optimistů. Nesmíme zapomínat, že se ve všem ještě promítá realismus. Jsou však situace, při kterých má člověk tendenci inklinovat více k jedné z uvedených vlastností. Víte, kam byste zařadili sebe? Na tuto otázku si můžete odpovědět sami, aniž byste museli vyhledat odborný názor psychologů. Už jen otázka „jak se dnes máte?“ může hodně napovědět.
Poloplná nebo poloprázdná?
Jasným a všeobecně známým příkladem, u kterého zřetelně poznáte rozdíl mezi optimistickým a pesimistickým pojetím, je sklenice plná do poloviny. Ten, kdo řekne, že je již z poloviny prázdná, by se dal spojit více s pesimismem. Ten kdo řekne, že sklenice je ještě z poloviny plná, má blíže k optimismu. Nicméně pohled na svět i přístup k řešení rozmanitých životních situací se může během života několikrát změnit. Úspěch nebo zklamání může vnímání člověka zásadně změnit. Pokud ale patříte mezi lidi, kteří věří v dobré konce, pak bychom vám mohli pogratulovat. Váš pohled na svět je zřejmě optimistický a platí pořekadlo „vše se v dobré obrátí“. Případně, že vaše myšlenky na budoucnost jsou černé, nevěříte v dobré konce a máte neblahá tušení, která se spojují se strachem z toho, co bude, pak u vás pravděpodobně převládá pesimismus.
Optimismus – půl zdraví
Ne nadarmo se říká, že úsměv prodlužuje život. Optimisté mají úsměv na rtech, přestože je zrovna něco tíží a umí se ze stresových situací oklepat dříve než pesimisté. Stres a produkce stresových hormonů je spojená s pesimistickým myšlením, a jak je známo, stres patří k nebezpečným metlám lidstva. Optimismus má blahodárné účinky na fyzické i psychické zdraví. Smějte se a zkuste zahnat své chmury pomocí oblíbených hobby nebo ve společnosti rodiny či přátel, kteří vám zaručeně umí zvednout náladu.
Autor úvodního obrázku: Abby Kroke
Autor obrázku v textu: benjaminasmith
Autor obrázku v textu: Lynne Hand